суботу, 28 листопада 2015 р.

Відкритий урок з трудового навчання

Тема: Робота з природним матеріалом. Виготовлення аплікацій з природних матеріалів з використанням клеєного способу з’єднання «Чарівний птах».
Мета: навчити дітей виготовляти аплікацію з рослинних матеріалів;
Формувати в учнів уміння добирати матеріал за формою і кольором для поєднання у виробі;
Розвивати навички роботи з природним матеріалом;
Виховувати цікавість до роботи, художній смак та охайність у роботі з природним матеріалом, дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: Комбінований.
Засоби навчання: Альбом-посібник «Майстер-Саморобко»; демонстраційний матеріал: плакат із зображенням лісу й написом «Майстерня «Природа і фантазія», вироби та ілюстрації із зображенням чарівних птахів; матеріал для індивідуального користування: кольоровий папір, засушені листки, ножиці, клей.
Хід уроку
             I.     Організаційний момент.
У нас сьогодні наче свято
Гостей зібралося багато.
До них ви, діти, поверніться.
Не хвилюйтесь посміхніться.
Привітайтесь до гостей
«Добрий день.»
Сподіваюсь, що сьогодні
Попрацюєте на славу
Аплікацію чудову
Зробите безпомилково.
  
          II.     Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

-  Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми подумки відправимось на екскурсію до осіннього лісу. Як гарно навколо! Осінь-чарівниця розфарбувала на деревах і кущах листочки у різні кольори.
Якого кольору листочки восени? (Червоні, жовті, оранжеві, пурпурові, золотаві)
Діти, уявіть, що ви осінні листочки. Ось подув сильний вітерець, зірвав їх з дерев і вони падають, кружляючи на землю.
Листочки-парашутики
Як стомлені пташки
Летять і опускаються
На трави і стежки.
Листочків-парашутиків
У лісі не злічить
То осінь опускається
Бо хоче відпочить.

Звучить музика.

Діти встають із-за парт і виконують рухи.
1.                     Ми – листочки, ми –листочки
Ми осінні листочки.
2.                     Ми на гілочках сиділи,
Дмухнув вітер – полетіли.
3.                     Ми літали, ми літали
І на землю посідали.
4.                     Потомились ми зовсім,
І присіли в коло всі.
5.                     Знову вітерець дмухнув
І листочки швидко здув.
6.                     Всі листочки полетіли
І на землю тихо сіли.

Вчитель
-  Ой, а хто це? (виходить учень у костюмі лісовичка)

Я у лісі живу
Я його стережу,
А зовуть мене дідок
Лісовик-лісовичок

Лісовичок
-  Любі діти! Ви завітали до мого чарівного лісу. Тож я запрошую вас до моєї майстерні «Природа і фантазія».
Вчитель
-  Ну що, діти, завітаємо до майстерні? Покажемо лісовичку, що ви вмієте гарно працювати, творчо мислити і фантазувати.
Лісовичок
-  А ви знаєте, що таке аплікація? (Аплікація – це накладання, приклеювання окремих деталей на основу)
-  Молодці!
Вчитель
Отже, діти, сьогодні на уроці трудового навчання ми працюватимемо з природним матеріалом – листочками і виконаємо аплікацію «Чарівний птах».

III.            Вивчення нового матеріалу. Інструктування.

Звичайно, у природі не існує птахів, у яких замість пір’ячка були б листочки.
Тому таких птахів називають декоративними.
У нас, на Україні, люди завжди любили птахів. Про них складали казки, пісні, вірші, вишивали на рушниках. А художниця Марія Приймаченко малювала на своїх картинах дивовижних чарівних птахів. Погляньте на її картини. Які вони чудові!
А ми з вами сьогодні виготовимо чарівного птаха з осінніх листочків.
Думайте, фантазуйте, і у вас вийдуть чудові роботи. Пам’ятайте, що виріб спочатку треба викласти на аркуші картону, а потім клеїти.

Технологія виготовлення виробу.

1.     Доберіть необхідні за розміром висушені листочки.
2.     На блакитному папері викладіть з них зображення чарівного птаха та приклейте.
3.     Прикрасьте зображення іншими деталями за власним задумом.
4.     Візьміть чистий аркуш паперу або серветку і накладіть на роботу. Притисніть книгою. Через кілька хвилин картина готова.
-         Пригадаймо, як користуватися ножицями.
1.     Будьте обережними з ножицями.
2.     Не залишайте їх розкритими на столі.
3.     Якщо треба ножиці комусь передати, робіть це тільки кільцями вперед.
4.     Не тримайте ножиці кінцями догори.
5.     Ріжучи, стежте, щоб не поранитись.
6.     Не користуйтеся несправними ножицями.
-         Для аплікації найзручніше використовуйте клей ПВА.
1.     Стежте, щоб клей не розлився.
2.     Роботу виконуйте охайно.
3.     Користуйтесь пензликом для клею.
4.     Підкладайте папір під деталі, потім нанесіть на них клей.
5.     Наносьте клей на краї великих деталей, маленькі змащуйте повністю.
6.     Зберігайте пензлик на підставці.
7.     Залишки клею витирайте серветкою.
8.     Після роботи руки та пензлик ретельно вимийте.

IV.            Формування практичних умінь і навичок. Самостійна робота учнів.
   V.            Підсумок уроку

От і закінчилася наша екскурсія. Давайте подякуємо Лісовичку, що він дав можливість нам попрацювати у його майстерні.
Яких чудових птахів ви створили власними руками! Загадуйте бажання і ваш чарівний птах виконає його!
Виставка робіт.