неділю, 8 травня 2016 р.

Тема: «А вже весна, а вже красна»
(Виховний захід) 

Мета: Вчити дітей замислюватись над власним   баченням зовнішнього і власного внутрішнього світу. Виховувати любов до рідної землі, природи, бережливе ставлення до неї.




Обладнання: Червона книга, малюнки із зображенням рослин і тварин, занесених до Червоної книги,  диск з піснею Н. Май «Україно», три корони із зображенням квітів: первоцвіт, фіалка, мати-й-мачуха, костюм Весни, костюм «Червоної книги».









1.     Все оживає, все розквітає,
Тепленький вітерець всіх звеселяє
Струмочки веселі скрізь дзюркотять,
Радісні гості з вирію летять.



2.     Лежать у полі ще сніги,
А води весняні шумлять
І сонні будять береги,
Біжать, і грають, і дзвенять.
 


3.     Вони дзвенять на всі кінці
«Іде весна!», «Іде весна!»,
Весни ми юної гінці,
Вперед послала нас вона.



4.     Іде весна, іде весна!
За нею ллється срібний спів –
То лине вслід юрба гучна
Весняних днів, веселих днів!




Пісня «Гей весна іде»
І
Гей весна іде
Все навкруг цвіте
На поля сонце ллє
Світло золоте.

ІІ
Потекли струмки,
Он летять пташки,
У лісах і садках
Ожили гілки.




ІІІ
Хвиля вітерцем
Радість нам несе
Йде весна чарівна
Оживає все.


5.     А весна іде, як фея,
В чарах шуму і пісень,
Біла, біла, як лілея,
В квітах яблунь і вишень.
Скрізь блукає,
Все вітає,
Йде і сіє срібний сніг,
Обсипає білий світ.
Стане, гляне сонце в очі
І спочить від щастя хоче.

Весна:
                    Привітанням журавля
                    Я пробуджую поля
                    Небеса і ручаї
                    Та заквітчую гаї
                    І усякий мене зна
                    Відгадали? Я …. (Весна)

Учитель:
                           ­ –  Діти, яка пора року закінчилась?
       Яка пора року настала?
       Які ви знаєте весняні місяці?


6.  Як на тебе все чекає –
Нетерпляче виглядає!
І землиця і тваринка,
І комашка, і билинка –
Все хоче пити,
Жити і родити.
Чи принесла ти сюди
Життєдайної води?




Весна:
             Дзвенить вода моя, радіє!
                  Вона, як небо голубіє.
                  Куди не кинеш оком –
                  Біжать стрімким потоком
                  Веселії струмочки –
                  Це мої синочки –
                  Повінь промениста –
                  Доня норовиста


7.     До нас іде весна чудова,
Весела, світла, веселкова!
Скрізь стало радісно і світло,
Все навкруги нараз розквітло.



8.     І квіти скрізь зацвіли
Щоб рідний край пташки знайшли
Така в весні велика сила –
Вона чудова, гарна, мила!

Пісня «Ой весно, весно»
Весна:

– Діти, ви ж любите квіти, правда? Тому я познайомлю вас з першими весняними квітами, а вони вам про себе розкажуть. Кожна квіточка несе не тільки красу людям, а ще й велику користь, бо лікує від хвороб, дає силу і здоров’я.


9.     Первоцвіте, первоцвіте!
     Хочем знати, розкажи,
     Чом у тебе на голівці
     Жовті-жовті пелюстки?

Первоцвіт:
– А я первоцвіт весняний! Починаю цвісти в квітні. Мене ще знали стародавні греки, а в Україні мене вважають за рослину, що оберігає життя. Квіти мої запашні, веселі, світло-жовті, лійковидні. Пелюсточки збирають і сушать, а потім з них виготовляють ліки. Для лікувальних цілей і корені застосовують, і листячко. А з листячка ще й салати роблять, коли так мало вітамінів є. Я допомагаю людям заспокоїти нервову систему, лікую дихальні шляхи.
 
Фіалка:
– А мене ви прекрасно знаєте. Я фіалка чарівна, пахуча, дивовижна, синьо-фіолетова. Цвіту, коли ще й травички  небагато, у квітні, травні повсюди: у лісах, у парках, скверах, на полях. Рослину фіалки збирають всю з коренем і сушать, а потім вживають подрібнений сухий корінець для заспокоєння нервової системи, а квіти з листочками – при ревматизмі і кашлі.

Мати-й-мачуха:
– А мене звуть мати-й-мачуха. Я найперша весняна квіточка. Ще у мене листячка нема, а я вже цвіту! І квіточка у мене жовта-жовта, неначе сонечко. А от коли з’являються листочки, то нижня частинка листочка, якщо його притулити до тіла – гріє, як мама, а верхня холодить, як мачуха. Тому мене так і називають. Я допомагаю виліковувати бронхіти і простудні захворювання.

Весна:
– Ось які квіти я вам дарую. Та ще багато інших. Кожна рослинка, тваринка приходить у світ для добра, тільки треба любити і вивчати цей чарівний світ і тоді ви зрозумієте багато цікавого, незвичного. Бо кожна людина приходить у світ творити добро. Запам’ятайте це і творіть добро, любіть цей світ.

Червона книга:
Ой, ой! Я до вас так поспішала, бо почула, що тут є діти, які хочуть допомагати природі.

Учитель:
 – Що то за гостя до нас завітала, така цікава.
 
Червона книга:
Я Червона книга. Червоний колір – це сигнал тривоги. На сторінках Червоної книги записують назви рослин і тварин, яких дуже мало залишилось на землі, а то й зовсім зникають. Треба, щоб люди не знищували природу, а навпаки, допомагали їй. Зараз я вам покажу деякі рослини і тварин, які занесені до моїх сторінок. (Показ малюнків).
     А тепер я хочу загадати вам декілька загадок про рослин і тварин.


Загадки

1. Літом зелений, квітучий, співучий
     Іноді він загадковий і дивний
     Стане у пору осінню чарівний. (Ліс)
2.  Що воно за дивна птиця
     Світла денного боїться?
     Дзьоб гачком, великі очі
     І не спиться їй щоночі. (Сова)
3.  Червонясту шубку має 
      По гілках вона стрибає
      Як намисто оченята
      Хто це? Спробуй відгадати. (Білка)

Учитель:
Спасибі тобі, Червона книго, що ти завітала до нас у гості і розповіла нам про себе.

10.            Все навколо зеленіє,
 Річка ллється і шумить
 Тихо-тихо вітер віє
 І з травою гомонить
 Як тут всидіти у хаті,
 Коли все живе, цвіте
 Скрізь дзвенять пташки крилаті,
 Сяє сонце золоте.

11.           Щоб сонце ласкаве усіх зігрівало,
А сонячний промінь світився в душі,
Бо ж справді нам треба для щастя чимало –
Довкілля прекрасне тобі і мені.

12.           А ще треба сонце – велике й гаряче,
Без сонечка світла не буде й тепла.
Без нього найменша травичка заплаче,
А треба, щоб радість від сонця цвіла.


13.           А на травичці виграє роса,
У кожній квіточці – своя краса
І ночі зоряні, чарівні, світлі дні
Ліси зелені, дорогі мені.

14.           Пташині хори і рясні луги,
І вод весняних повні береги,
Квіток барвистих весняний розмай –
Це Україна наша, рідний милий край.
15.           Джерела і криниці –
Це сховища водиці,
Які я напуваю –
Водою доливаю.
Чуєш річка берег точить?
Нам про щось вода говорить.


Учитель:
   Діти, про що нам говорить весняна вода?

Діти:
                   –  Весняна вода напуває поля, озера, річки водою.

Учитель:
                 – А яка ж річка протікає через наше село?

Діти:
                  – Через наше село протікає річка Псел.

Учитель:
                   – Хто знає, чому вона так називається?

Псел – від сарматсько-аланського слова «пса» – вода, тюркського «ол» – річка. Тюркські народи, які прийшли в край пізніше,  очевидно думали, що Пса – це власна назва річки і додали ще одне слово – «вода».
  
16.           Що таке Батьківщина?
За віконцем калина.
Тиха казка бабусі
Ніжна пісня матусі
Дужі руки у тата
Під тополями хата
Під вербою криниця
В чистім полі пшениця
Серед лугу лелека
І діброва далека
І веселка над лісом
І стрімкий обеліск.




Весна:
Моє звертання до людей,
Дорослих і малих дітей.
Погляньте, де ми живемо,
Що на землі ми творимо?

Чом плаче матінка-природа?
Куди зникає її врода?
Чом ріки наші обміліли?
Ліси на звіра обідніли?

Будуєм все, руйнуєм нащо?
Цього й самі не знаєм ми.
Невже ми всі такі ледачі
Ніщо не здатні зберегти?

Давайте разом всі візьмемось
Сади вишневі відновлять,
Поки не пізно схаменемось,
Щоб новим Чорнобилем не запалать!

Нехай політик і учений,
Школяр і навіть немовля
Билинку кожну зберігає,

Щоб цвітом вкрилася земля. 

суботу, 7 травня 2016 р.

Прогулянка до весняного лісу учнів 1-А класу Яреськівської ЗОШ I-III ст.ім. Ф.П.Борідька





Тема:                  Слова, що називають ознаки предметів (прикметники).Роль
                          прикметника ( без уживання терміна) у мовленні.

Мета:                 ознайомити учнів зі словами – ознаками предметів;
                           формувати вміння ставити запитання до назв ознак предметів
                            збагачувати лексичний запас учнів;
                          виховувати старанність, уважність.

Обладнання:      предметні малюнки, малюнки ялинки, ялинкові прикраси,
                          чобіток, скринька.


Хід уроку
І. Організаційний момент.

 Дзвоник всім нам дав наказ:
                                      До роботи, швидше в клас!
                                      Біля парти станем чемно,
                                      Хай мине час не даремно.
                                      Будем уважні і старанні всі,
 Сядем тихенько на місця свої.

− Чого ви  очікуєте від нашого уроку?
(отримати нові знання, дізнатись багато цікавого, познайомитись із словами назвами ознак)
                          Щоб усі ваші сподівання збулися
                               Працюватимем старанно,
                               Щоб почути у кінці,
                               Що у вашім 2 класі
                               Учні – просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
− Діти, ви вже закінчили вивчати слова – назви предметів. А що ж ви знаєте про ці слова, розкажіть мені.
Технологія «Мікрофон»
− Що називають?
− На які питання відповідають?
− До яких слів ми ставимо питання хто?
− До яких слів ми ставимо питання що?
− Які слова пишемо з великої букви?

− Це добре, що ви так багато знаєте про слова назви предметів. Бо вони нам будуть допомагати сьогодні цілий день працювати!


      −  Сядьте діти всі рівненько, відкрийте зошити, запишіть дату.

              
      Урок почнемо без зупинки
     З каліграфічної хвилинки.
А щоб слово записати
Ребус треба розгадати

                                    За Є ЦЬ.
− Так, правильно, це − заєць.
(якщо затрудняються відповісти, загадую загадку)

  Він із казки, він із пісні,
 В нього зубки як залізні,
                                            Капустинку він гризе
Зветься звір на букву З.
Діти записують
            Зз  є  ає  ц   заєць.
Пояснення походження слова та його лексичного значення.
− А чи знаєте, діти, що означає слово «заєць»? В перекладі з давньої слов’янської мови це слово означає «стрибун».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
−  Хотіла, діти, я вам загадку загадати. Та от біда, не можу прочитати. Білесенькі сніжинки з неба злетіли і деякі слова нам зовсім закрили.

                                            …вуха, … хвіст,
                                            … сам на зріст
 Захотілось йому зранку
                                            З’їсти … до сніданку
Можемо ми відгадати цю загадку? (Ні). Щоб розтанули сніжинки, усміхніться!
Відкриваємо слова: довгі, куций, невеличкий
− А тепер можемо відгадати? Так, це зайчик.
− Які слова вам допомогли відгадати?
(слова назви ознак)
− На які питання вони відповідають?
                                                  ( які?) – довгі
(який?) – куций
         (який?) – невеличкий
−  Сьогодні до нас на урок завітали художники Країни Граматики і будуть надавати словам – назвам предметів – якусь ознаку чи прикмету.
Словникова робота
У підручнику  у червоній рамці давайте прочитаємо слово.
Це слово «ознака».
Ознака – це характерна риса, прикмета, за якою можна визначити що-небудь.
Записуємо рядок слова «ознака».
ІV. Оголошення теми і завдань уроку.
На сьогоднішньому уроці ви ознайомитеся зі словами, які називають ознаки предметів, навчитеся ставити питання до них, впізнавати ці слова серед інших слів. Це дуже цікаві слова, які уважним і спостережливим діткам відкривають багато цікавих несподіванок. А ще ці слова в українській мові називаються прикметники (від слова прикмета).
V. Вивчення нового матеріалу.

Що прикметник означає?
Він прикмети називає –
Всі ознаки визначає.
Розуміється на всьому:
На великому й малому,
Який смак в кого буває,
і за кольором впізнає
і за розміром, і віком,
яким стане чоловіком,
почуття він розпізнає
про характер думку має
про красу і про вроду,
про навколишню природу,
і про місяць і про сонце
ще й загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
Слово точно добирає −
На питання
який? яка? яке? які?
відповідає.
Технологія «Асоціативний кущ»
Прикметник (ознака предмета ) – який?              колір
                                                          яка?             смак
                                                            які?                матеріал
                                                               яке?             форма

VІ. Закріплення, систематизація та узагальнення знань.

− Діти, а яке свято до нас прийде через 3 дні? (Святий Миколай)
− А чому це свято ви так любите?
− Святий Миколай передав і для вас подарунки, але сказав, що ви їх отримаєте тільки тоді, як виконаєте всі завдання із чарівної скриньки. Ну що, спробуємо?

1 Завдання
Виконати правильно вправу і назвати предмети та їх ознаки за кольором.
                                              Банан (який?) жовтий.
                                    Помідор (який?) червоний.
                                              Слива (яка?) синя.
                             Огірок (який?) зелений.
Молодці!
Пальчикова гімнастика
                                              На землі сніжок лежить
                                              Зайчик по сніжку біжить
                                              Мерзнуть вушка
                                              Мерзнуть лапки
                                              Бо без валянців
                                              Та шапки.

2 Завдання.
В попередній вправі ми з вами вказували ознаки предмета за кольором. А чи зможете ви за словами назвами ознак визначити слово назву предмета.
             Рідна, лагідна, найдорожча – мама.
             Запашний, білий, смачний – хліб.
             Червоне, солодке, соковите – яблуко.
             Пухнаста, руда, хитра – лисиця.
             Висока, білокора, струнка – береза.
             Прозора, джерельна, прозора – вода.
             Футбольний, круглий,шкіряний – м’яч.
             Білі, холодні, легкі – це сніжинки.
Молодці!
3 Завдання.
Записати ознаки предметів за матеріалом, з якого вони виготовлені.
− Назвіть предмети, які ви бачите на малюнку і вкажіть з якого матеріалу вони виготовлені.
              Чашка (яка?) фарфорова
              Банка (яка?) скляна
              Рушник (який?) полотняний
              Чайник (який?) металевий
              Ложка (яка?) срібна.

                                               Фізкультхвилинка

1,2 – всі пірнають
3,4 – виринають.
5,6 – на воді
кріпнуть крильця молоді
7, 8 – що є сили
всі до берега поплили
9,10 – повернулись
обтрусись, потягнулись,
       І тихесенько присіли.
4 Завдання
Технологія «Робота в парах».
Складіть із розсипаних слів речення.
1)     Дзьоб, шишкаря, у , міцний.
2)     Дерева, з, стрибає, білочка, на дерево, прудка.
3)     Строкатий, лікує, дятел, дерева.
4)     Ковдрою, під, пуховою, дрімають, ялини.
5)     На, покривалі, сніговому, сліди, видніються, зайчика.
6)     Кружляють, у, повітрі, прозорі, сніжинки.
7)     Маленька, готується, сну, зимового, мишка.
8)     У, грудні, мало, сонячних, днів.
9)     Під, міцною, кригою, сплять, річки, та, озера.
10) Серед, засніженого, лісу, дзвенить, прозоре, джерельце.
11)  У, казковій, красі, заснули, бори, та, діброви.

5 Завдання
  Вказати ознаки предметів за смаком
Лимон (який?) кислий.
Яблуко (яке?) солодке.
                                                  Сіль (яка?) солона.
                                             Гірчиця (яка?) гірка.
6 Завдання
Білочка-пустунка теж захотіла погратися із словами назвами ознак. Подивіться чи нічого не наплутала вона, виконуючи завдання
Допоможіть білочці правильно дібрати слова назви ознак.
вірний                              як заєць
боязкий                             як вовк
голодний                          як слон
колючий                             як лис
хитрий                         як ведмідь
здоровий                         як  миша
неповороткий                     як пес
впертий                             як їжак
маленький                          як осел
(Діти встановлюють відповідність)
Давайте скажемо компліменти білочці. Яка вона?

VІІ. Підсумок уроку.

− Отже, ми сьогодні познайомились із якими словами?
(що називають ознаку предмета)
− На які питання відповідають такі слова?
(який? яка? яке? які?)
− На які ознаки вказують ці слова?
(колір, розмір, смак, форма)

VІІІ. Домашнє завдання. Записати кольори веселки в алфавітному порядку.

Гра «Прикрасимо ялинку»

Ось і уроку кінець!
Хто працював, той молодець
Всі дружні й активні були увесь час

Тепер подарунки чекають на вас.