субота, 7 травня 2016 р.


Тема:                  Слова, що називають ознаки предметів (прикметники).Роль
                          прикметника ( без уживання терміна) у мовленні.

Мета:                 ознайомити учнів зі словами – ознаками предметів;
                           формувати вміння ставити запитання до назв ознак предметів
                            збагачувати лексичний запас учнів;
                          виховувати старанність, уважність.

Обладнання:      предметні малюнки, малюнки ялинки, ялинкові прикраси,
                          чобіток, скринька.


Хід уроку
І. Організаційний момент.

 Дзвоник всім нам дав наказ:
                                      До роботи, швидше в клас!
                                      Біля парти станем чемно,
                                      Хай мине час не даремно.
                                      Будем уважні і старанні всі,
 Сядем тихенько на місця свої.

− Чого ви  очікуєте від нашого уроку?
(отримати нові знання, дізнатись багато цікавого, познайомитись із словами назвами ознак)
                          Щоб усі ваші сподівання збулися
                               Працюватимем старанно,
                               Щоб почути у кінці,
                               Що у вашім 2 класі
                               Учні – просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
− Діти, ви вже закінчили вивчати слова – назви предметів. А що ж ви знаєте про ці слова, розкажіть мені.
Технологія «Мікрофон»
− Що називають?
− На які питання відповідають?
− До яких слів ми ставимо питання хто?
− До яких слів ми ставимо питання що?
− Які слова пишемо з великої букви?

− Це добре, що ви так багато знаєте про слова назви предметів. Бо вони нам будуть допомагати сьогодні цілий день працювати!


      −  Сядьте діти всі рівненько, відкрийте зошити, запишіть дату.

              
      Урок почнемо без зупинки
     З каліграфічної хвилинки.
А щоб слово записати
Ребус треба розгадати

                                    За Є ЦЬ.
− Так, правильно, це − заєць.
(якщо затрудняються відповісти, загадую загадку)

  Він із казки, він із пісні,
 В нього зубки як залізні,
                                            Капустинку він гризе
Зветься звір на букву З.
Діти записують
            Зз  є  ає  ц   заєць.
Пояснення походження слова та його лексичного значення.
− А чи знаєте, діти, що означає слово «заєць»? В перекладі з давньої слов’янської мови це слово означає «стрибун».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
−  Хотіла, діти, я вам загадку загадати. Та от біда, не можу прочитати. Білесенькі сніжинки з неба злетіли і деякі слова нам зовсім закрили.

                                            …вуха, … хвіст,
                                            … сам на зріст
 Захотілось йому зранку
                                            З’їсти … до сніданку
Можемо ми відгадати цю загадку? (Ні). Щоб розтанули сніжинки, усміхніться!
Відкриваємо слова: довгі, куций, невеличкий
− А тепер можемо відгадати? Так, це зайчик.
− Які слова вам допомогли відгадати?
(слова назви ознак)
− На які питання вони відповідають?
                                                  ( які?) – довгі
(який?) – куций
         (який?) – невеличкий
−  Сьогодні до нас на урок завітали художники Країни Граматики і будуть надавати словам – назвам предметів – якусь ознаку чи прикмету.
Словникова робота
У підручнику  у червоній рамці давайте прочитаємо слово.
Це слово «ознака».
Ознака – це характерна риса, прикмета, за якою можна визначити що-небудь.
Записуємо рядок слова «ознака».
ІV. Оголошення теми і завдань уроку.
На сьогоднішньому уроці ви ознайомитеся зі словами, які називають ознаки предметів, навчитеся ставити питання до них, впізнавати ці слова серед інших слів. Це дуже цікаві слова, які уважним і спостережливим діткам відкривають багато цікавих несподіванок. А ще ці слова в українській мові називаються прикметники (від слова прикмета).
V. Вивчення нового матеріалу.

Що прикметник означає?
Він прикмети називає –
Всі ознаки визначає.
Розуміється на всьому:
На великому й малому,
Який смак в кого буває,
і за кольором впізнає
і за розміром, і віком,
яким стане чоловіком,
почуття він розпізнає
про характер думку має
про красу і про вроду,
про навколишню природу,
і про місяць і про сонце
ще й загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
Слово точно добирає −
На питання
який? яка? яке? які?
відповідає.
Технологія «Асоціативний кущ»
Прикметник (ознака предмета ) – який?              колір
                                                          яка?             смак
                                                            які?                матеріал
                                                               яке?             форма

VІ. Закріплення, систематизація та узагальнення знань.

− Діти, а яке свято до нас прийде через 3 дні? (Святий Миколай)
− А чому це свято ви так любите?
− Святий Миколай передав і для вас подарунки, але сказав, що ви їх отримаєте тільки тоді, як виконаєте всі завдання із чарівної скриньки. Ну що, спробуємо?

1 Завдання
Виконати правильно вправу і назвати предмети та їх ознаки за кольором.
                                              Банан (який?) жовтий.
                                    Помідор (який?) червоний.
                                              Слива (яка?) синя.
                             Огірок (який?) зелений.
Молодці!
Пальчикова гімнастика
                                              На землі сніжок лежить
                                              Зайчик по сніжку біжить
                                              Мерзнуть вушка
                                              Мерзнуть лапки
                                              Бо без валянців
                                              Та шапки.

2 Завдання.
В попередній вправі ми з вами вказували ознаки предмета за кольором. А чи зможете ви за словами назвами ознак визначити слово назву предмета.
             Рідна, лагідна, найдорожча – мама.
             Запашний, білий, смачний – хліб.
             Червоне, солодке, соковите – яблуко.
             Пухнаста, руда, хитра – лисиця.
             Висока, білокора, струнка – береза.
             Прозора, джерельна, прозора – вода.
             Футбольний, круглий,шкіряний – м’яч.
             Білі, холодні, легкі – це сніжинки.
Молодці!
3 Завдання.
Записати ознаки предметів за матеріалом, з якого вони виготовлені.
− Назвіть предмети, які ви бачите на малюнку і вкажіть з якого матеріалу вони виготовлені.
              Чашка (яка?) фарфорова
              Банка (яка?) скляна
              Рушник (який?) полотняний
              Чайник (який?) металевий
              Ложка (яка?) срібна.

                                               Фізкультхвилинка

1,2 – всі пірнають
3,4 – виринають.
5,6 – на воді
кріпнуть крильця молоді
7, 8 – що є сили
всі до берега поплили
9,10 – повернулись
обтрусись, потягнулись,
       І тихесенько присіли.
4 Завдання
Технологія «Робота в парах».
Складіть із розсипаних слів речення.
1)     Дзьоб, шишкаря, у , міцний.
2)     Дерева, з, стрибає, білочка, на дерево, прудка.
3)     Строкатий, лікує, дятел, дерева.
4)     Ковдрою, під, пуховою, дрімають, ялини.
5)     На, покривалі, сніговому, сліди, видніються, зайчика.
6)     Кружляють, у, повітрі, прозорі, сніжинки.
7)     Маленька, готується, сну, зимового, мишка.
8)     У, грудні, мало, сонячних, днів.
9)     Під, міцною, кригою, сплять, річки, та, озера.
10) Серед, засніженого, лісу, дзвенить, прозоре, джерельце.
11)  У, казковій, красі, заснули, бори, та, діброви.

5 Завдання
  Вказати ознаки предметів за смаком
Лимон (який?) кислий.
Яблуко (яке?) солодке.
                                                  Сіль (яка?) солона.
                                             Гірчиця (яка?) гірка.
6 Завдання
Білочка-пустунка теж захотіла погратися із словами назвами ознак. Подивіться чи нічого не наплутала вона, виконуючи завдання
Допоможіть білочці правильно дібрати слова назви ознак.
вірний                              як заєць
боязкий                             як вовк
голодний                          як слон
колючий                             як лис
хитрий                         як ведмідь
здоровий                         як  миша
неповороткий                     як пес
впертий                             як їжак
маленький                          як осел
(Діти встановлюють відповідність)
Давайте скажемо компліменти білочці. Яка вона?

VІІ. Підсумок уроку.

− Отже, ми сьогодні познайомились із якими словами?
(що називають ознаку предмета)
− На які питання відповідають такі слова?
(який? яка? яке? які?)
− На які ознаки вказують ці слова?
(колір, розмір, смак, форма)

VІІІ. Домашнє завдання. Записати кольори веселки в алфавітному порядку.

Гра «Прикрасимо ялинку»

Ось і уроку кінець!
Хто працював, той молодець
Всі дружні й активні були увесь час

Тепер подарунки чекають на вас.

Немає коментарів:

Дописати коментар